skip to Main Content

O nás

Oddíl zabývající se ochranou přírody, poznávající své okolí, věnující se turistice a pomáhajícího při údržbě Pelin, parku rámovaného věncem skal, tvořených opukou. Rádi bychom vám nabídli pohled na naši činnost. Oddíl vznikl v roce 1990. Jeho snahou je poznávat a chránit přírodu v okolí Chocně.

SPONGILIT (řec. SPON-gilit) = hornina č. křídy, složená hlavně z jehlic hub, a to jako silicit, slínovec opuka nebo vápenec. Tolik Ilustrovaný encyklopedický slovník na otázku „co je to“.

Toto slovo inspirovalo před lety zakladatele oddílu při hledání jména pro oddíl. Spojení s Pelinami vyjadřuje též znak oddílu, volně zobrazující „Velbloudí hlavu“, nejvýraznější věž pelinských skal.

Historie

Oddíl vznikl již v roce 1990.

Každoroční činnost
Na jaře a na podzim vyrážíme na výpravy, trvající obvykle tři dny. Z posledních můžeme jmenovat Kostelecké Horky, Adršpach, Řadov u Brandýsa n. O,. Klášterec n. O., Čenkovice, Slatiňany, Borek u Budislavi.Každé léto pořádáme letní tábor do jehož rozpočtu velkou měrou přispívá naše ZO ČSOP i dotace CDM a MŠMT. Tábory pořádáme pravidelně již od roku 1990, obvykle na pronajatých táborových základnách. Střídavě to bylo na Mitkově, Otradově, Krkonoších, Nekoři, Hnátnici, Sněžném v Orl. horách, v Dolním Jelení, Doubravici, Slatině nad Zdobnicí. Náplň našich táborů se přizpůsobuje prostředí, ve kterém se tábor nalézá. A tak jsme si vyzkoušeli cyklistický, vodácký i horolezecký výcvik. Táborovou atmosféru dotvářejí hlavně etapové hry, které umožňují všem vžít se do role různých, ať již skutečných či bájných, současných i historických hrdinů. Mohli jsme si již zkusit úděl členů družiny zemana z 15. století (Po stopách pána z Hlavačova), zeměměřičů ze začátku století pronikajících do nepřístupných hor (Divokým pohořím Sajanu), závodníků Camel Trophy, členů Horské služby, stavitelů železnice (Stavba Kanadsko- Pacifické dráhy), ale i filmařů (Letní filmová škola) nebo starověkých egypťanů stavějících skalní hrobky. Dále jsme se mohli vžít do rolí prvních Čechů (Staré pověsti České), postav sci fi (Tulák po hvězdách), hledačů pokladů (Poklad Černého delfína) či pravěkých lidí (Potomci lovců mamutů). Náš oddíl nepatří k těm, které by na začátku každého roku začínaly znovu. Činnost prorůstá mezi lety a na táboře prostě jen pokračuje. Proto se nám daří, že mezi dětmi jsou jak zkušení matadoři tak i naprostí nováčci, kteří se mají od koho učit.

Klubovna
Několik prvních let náš oddíl nevlastnil klubovnu. Za nepříznivého počasí jsme se mohli scházet pouze ve třídách základní školy (díky pochopení vedení ZŠ). V roce 1995 se nám podařilo získat klubovnu v soukromém objektu v Prokopské ulici. Proto většinu tehdejší činnosti jsme věnovali na zprovoznění silně poškozené stavby, ve které se klubovna nacházela. Za necelé dva roky jsme se však opět stěhovali. Naštěstí v té době se nám naskytla příležitost získat od končící pionýrské organizace chatu přímo v Pelinách, v blízkosti stadionu „Na Parapleti“. Zde jsme se usídlili a je naším domovem doposud. Opět jsme zde odpracovali mnoho hodin na zútulnění jejího interiéru i okolí. Chata měla z počátku dost nevýhodné vnitřní uspořádání, které nevyhovovalo oddílu naší velikosti. Stálo nás to nemálo práce, ale i finančních prostředků, ale dnes máme klubovnu rozšířenou natolik, že se sem pohodlně vejdeme. Momentálně postupně pracujeme na zlepšení přístupové cesty. Ke klubovně se totiž musí vystoupat po strmém hliněném schodišti, které není v nejlepším stavu.